پایگاه مطالب علمی

وبلاگ مصطفی پارسا

۲۴ مطلب در آذر ۱۳۹۳ ثبت شده است

خواب رفتن دست ها

شاید برای بسیاری احساس گز گز و خواب رفتگی، بویژه در انگشتان دست، نشانه بیماری شایعی در میان خانم ها به نام سندرم تونل کارپال باشد که ناشی از آسیب دیدگی اعصاب دست است، اما دکتر اشرافی در گفت و گو با جام جم با تاکید بر این که خواب رفتگی اندام فقط در مواردی به این بیماری مربوط می شود، می گوید: خواب رفتن اندام هایی چون دست و پا در بسیاری موارد به بیماری های کبدی، کلیوی، عروقی، بافت همبند، کم کاری تیروئید، سرطان ها بویژه سرطان ریه، معده، پستان و تخمدان مربوط می شود. بعلاوه بروز این مشکل، گاه می تواند یک پیش آگهی جدی از سکته های مغزی، ام اس، تشنج و دیسک کمر و گردن باشد.

این متخصص مغز و اعصاب اظهار می کند: کمبود ویتامین ویتامین های گروه B  نیز می تواند عوارضی چون گزگز دست و پا را به دنبال داشته باشد.حتی مصرف الکل نیز می تواند خواب رفتن دست و پا را به همراه داشته باشد. از سوی دیگر آلودگی با فلزات سنگین چون سرب، آرسنیک و جیوه و نیز مصرف داروهای شیمی درمانی، ضد ویروسی و آنتی بیوتیک ها هم ممکن است عوارضی چون گزگز دست و پا را در شخص ایجاد کند. بعلاوه برخی بیماری های خود ایمنی از یک سو با دیسک کمر یا جابه جایی استخوان های ستون فقرات و از سوی دیگر با خواب رفتن اندام ها همراه است.

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰

عطسه

عطسه و نور

مکانیسم ایجاد عطسه، بین همه ی مردم جهان یکسان نیست، به شکلی که تنها 25 درصد مردم هنگام نگاه کردن به خورشید یا قرار گرفتن در معرض نور شدید، عطسه می‌کنند که به «عطسه ناشی از نور» معروف است.

دانشمندان در این خصوص نظریات گوناگونی ابراز داشته‌اند. بر اساس یکی از معمول ترین نظریه‌ها، عصب جمجمه‌ای عامل عطسه، به طریقی با عصب بینایی مرتبط است.

زمانی که عصب بینایی به شدت تحریک و مردمک چشم نسبت به نور عکس‌العمل نشان داد، منقبض می‌شود، این فرآیند بر عصب جمجمه‌ای عطسه اثر گذاشته و سبب عطسه کردن می‌شود.

برخی از محققان معتقدند که افرادی که دارای آلرژی هستند، استعداد بیشتری نسبت به عطسه در مقابل نور خورشید دارند. در یک بررسی وقتی آلرژی افراد مذکور درمان گردید، از عطسه کردن آنها هم در مقابل نور کاسته شد.

عطسه و شخصیت

بر اساس مطالعات انجام شده از سوی یک دانشمند آمریکایی، نحوه عطسه کردن می‌تواند نکته‌های زیادی در رابطه با شخصیت افراد بازگو کند.

این آزمایش شامل مطالعه روی صداهای مختلفی است که مردم به هنگام عطسه کردن از خود تولید می‌کنند. نتایج این مطالعه که 547 داوطلب در آن شرکت کردند، نشان می‌دهد شخصیت‌های مختلف به شکل‌های گوناگون عطسه می‌کنند.

دکتر پاتی وود که این پژوهش را انجام داده می‌گوید 4 نوع عطسه کردن مختلف وجود دارد که مطابق با شخصیت‌ افراد است.

طبق این بررسی‌ها افرادی که با صدای بلند عطسه می‌کنند، تمایل دارند که رهبران و رؤسایی با نفوذ و خوب باشند، آنهایی که ملایم ‌تر عطسه می‌کنند، عموماً شخصیت آرام ‌تر، وفادار و وابسته‌تری دارند، کسانی که هنگام عطسه کردن جلوی دهان خود را می‌گیرند بسیار موقر و متعادل هستند و بالاخره آخرین نوع عطسه که در این پژوهش آمده، مربوط به افرادی است که سریع عطسه می‌کنند که این افراد اغلب شخصیت تند و تیزی دارند. 

عطسه و حساسیت

چنانچه تعداد عطسه در حد متعادل باشد، نیازی به انجام اقدامات پیشگیرانه وجود ندارد و بهتر است بدن را در کاربرد دستگاه دفاعی خود آزاد گذاشت. اما در صورتی که تعداد زیاد عطسه باعث آزار فرد شود باید با داروهای ضد حساسیت آن را درمان کرد، چرا که یکی از علایم حاصل از آلرژی، عطسه است.

عطسه‌های پیاپی و پشت ‌سر هم معمولاً نشانه وجود آلرژی است، اما تک عطسه‌ها معمولاً نشان از سرماخوردگی دارد. به علاوه در سرماخوردگی ترشحات بینی زرد رنگ است، در صورتی که در آلرژی، بی‌رنگ و رقیق است.

رابطه عطسه و سکته مغزی

پژوهشگران آمریکایی اعلام کردند که افرادی که دچار سکته مغزی می‌شوند، ممکن است برای مدت کوتاهی توانایی عطسه کردن را از دست بدهند.

به گفته محققان مرکز عطسه در بصل‌النخاع قرار دارد و پس از سکته مغزی ممکن است نیمی از بصل‌النخاع برای مدتی از کار بیفتد و به همین علت، عمل عطسه کردن نیز انجام نمی‌شود.

در این حالت احساس نیاز به عطسه، در فرد به وجود می‌آید، اما عمل غیر ارادی، عطسه کردن انجام نمی‌شود و همین امر بیمار را رنج می‌دهد. معمولاً این بیماران حداکثر یک سال پس از سکته مغزی توانایی عطسه را دوباره به دست می‌آورند.


۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰

سخن روز

در سال اول ازدواج به قدری همسرم را دوست داشتم که هر وقت نگاهش می کردم دلم می خواست بخورمش و در سال دوم دائم به خودم می گفتم ای کاش همون سال اول خورده بودمش ...

                                                      

                                                                                            چارلی چاپلین

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰

سخن روز

شادی زمان و مکان نمی خواهد ، کافی است دل بخواهد.

                                                                                                                       مارسل پروست

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰

سخن روز

زیبایی مرد در آنست که، از آنچه شایسته ی وی نیست برکنار باشد.       امام حسین

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰

سخن روز

ای بشر گرچه خلق شده ای ولی برخیز و ثابت کن که اشرف مخلوقاتی.          کارلایل

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰

دیریه_ اراسم

 

 این فیلسوف هلندی در سال 1467 در شهر روتردام هلند چشم به گیتی گشود.
 او از خانواده ای متوسط حال به لحاظ اقتصادی بود. دیریه پس از اتمام تحصیلات ابتدایی و متوسطه  به فرانسه رفت و پس از مدتی از آنجا به انگلیس سفر نمود و آنگاه بعد از اتمام تحصیلات عالیه  اش به ایتالیا رفت.
 او از فلاسفه و نویسندگان بزرگ قرن شانزدهم میلادی محسوب میشود و در تغییر و تحولات آن  سامان در سده شانزدهم نقش مهمی را ایفا نمود.
 او تا پایان عمر چند سفر دیگر نیز انجام داد و پس از بازگشت از ایتالیا به دربار "هانری هشتم"  پادشاه انگلیس رفت و مدتی بعد در فنلاند مشاور مخصوص "شارلکن" امپراتور آنجا شد.
 آنگاه چندی بعد به تعلیم فرزند" ژاک چهارم" سلطان اسکاتلند همت گمارد.
 او به علت ارائه ی برخی نظرات جدید در فلسفه هستی و دگرگونی های اجتماعی، مدتی برخی  از کتاب هایش به دستور برخی اربابان کلیسا ممنوع الچاپ گردید و حتی برخی از آنها را  سوزانیدند.
 پادشاهان و فرمانروایان ایشان را گرامی داشته و حتی پادشاه فرانسه ریاست دانشگاه پاریس را  به وی پیشنهاد کرد که او نپذیرفت. او در انقلاب فرهنگی رنسانس نقش بسزائی داشته.
 از آثار  وی میتوان: 
   "ستایش دیوانگی"
   "سخنان کوتاه"
   "گفتار ها" را نام برد.
 وی به سال 1536 در شهر بال سوئیس دیده از جهان فرو بست.
۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰

زنده یاد "حسین پناهی"

                                                                            

    دل به هرکس مسپار!!
     گرچه عاشق باشد
    حکم دلداری ، فقط عشق که نیست...
    او به جز عشق باید
    لایق عمق نگاهت باشد
     و کمی هم بیمار
     تا نگاه تو  تسکین بدهد روحش را...
    دل به هر کس مسپار..!
۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰

سخن روز

در روزگاری که خنده ی مردم از زمین خوردن توست، برخیز تا بگریند.                                                                                                                     

                                                                                                            کوروش کبیر

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰

سخن روز

چه بسا یک عمر آرزو، در یک لحظه نابود گردیده است.         میرزانظام- نظام وفا

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰